Lubię wiedzieć

Blog, który odpowie na twoje pytania

Wordpress – optymalizacja bloga do pozycjonowania

WordPress optymalizacja

WordPress to – moim zdaniem – najlepszy CMS pod Słońcem. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest doskonały i zapewne wiele osób będzie dyskutować z moim zdaniem na temat tego Systemu Zarządzania Treścią. Niemniej jak dotąd nie znalazłem niczego lepszego.

Nie znaczy to jednak, że wystarczy WordPressa zainstalować na swoim serwerze i wszystko będzie hulać bez wysiłku ze strony właściciela bloga. O nie, jest wręcz przeciwnie: WordPress musi zostać odpowiednio przygotowany (czyt. zoptymalizowany), by jego użytkownik mógł z niego wycisnąć jak najwięcej korzyści.

Optymalizacja bloga na Wordpress

Oczywiście najważniejsza na twoim blogu jest treść, zawsze to mówię, więc powtarzam i teraz. Nie licz na to, że mając miernej jakości wpisy, możesz rozwinąć bloga do poziomu cenionej i rozpoznawanej marki. Zanim więc będziesz myślał o optymalizacji swojego WordPressa, zadbaj o naprawdę dobrą zawartość. Nie marnuj czasu swoich Czytelników publikowaniem marnych wypocin, które nie reprezentują sobą żadnej wartości.

Właściwie wiele motywów WordPressa jest dość dobrze zoptymalizowanych pod kątem pozycjonowania. Oczywiście nie wszystkie (czasami można rwać włosy z głowy, jak się zobaczy kod jakiegoś motywu), ale jeśli poświęcisz trochę czasu na wybór odpowiedniej skórki, z pewnością znajdziesz świetne rozwiązanie.

Niestety nie jest aż tak różowo, by w ogóle nie musieć przejmować się optymalizacją. Po instalacji WordPressa powinieneś wykonać szereg czynności, które znacznie ulepszą bloga.

Ustaw odpowiednie linki

W ustawieniach WordPressa można wybrać, w jaki sposób mają być wyświetlane adresy URL poszczególnych podstron. Dostępnych jest kilka opcji, a ich wybór zależy w dużej mierze od twoich własnych preferencji. Niemniej ja polecam opcję „nazwa wpisu” /%postname%/. Myślę, że jest to najlepsza opcja. Nie tylko nie wydłuża niepotrzebnie adresu, ale też gwarantuje, że adresy twoich postów będą stałe. Wyszukiwarki nie lubią zmieniających się adresów.

Sprawdź hierarchię nagłówków

Nie wszystkie motywy są w tej kwestii przemyślane. Zdarza się, że nagłówki są pomieszane albo pominięte. To nie jest dobre z punktu widzenia pozycjonowania. Zanim zdecydujesz się na jakąś skórkę, sprawdź, czy poprawnie wyświetla nagłówki, zarówno na stronie głównej, jak i poszczególnych podstronach. Zdarzało się, że niektóre motywy wyświetlały nagłówki inaczej, w zależności od danego rodzaju podstron.

Prawidłowa hierarchia nagłówków zaczyna się od H1, a kończy na H6. Musisz ich używać w swoich artykułach, kiedy piszesz. Generalnie istnieją dwie szkoły, jeśli chodzi o kwestie nagłówków. Według pierwszej: H1 - tytuł bloga, H2 - tytuł wpisu, H3 – śródtytuły w treści. Druga szkoła postuluje hierarchię o jeden poziom wyższą: H1 - tytuł wpisu, H2 - śródtytuły w treści, H3 – śródtytuły niższego rzędu. Który jest skuteczniejszy w pozycjonowaniu? No cóż, ja używam pierwszej hierarchii nagłówków. Innym razem napiszę dlaczego.

Zadbaj o dobrą nawigację

Wielu ludzi nie przykłada wagi do właściwego nawigowania na swoim blogu. Zazwyczaj ograniczają się do umieszczenia kategorii z boku lub w górnym menu. Do tego dochodzi jeszcze chmura tagów (choć nie zawsze) oraz odnośniki w treści do innych podstron (jeszcze rzadziej). Tymczasem istnieje jeszcze więcej sposobów nawigacji. Doskonałym sposobem jest instalacja wtyczki pozwalającej na wyświetlanie artykułów powiązanych pod każdym wpisem.

Wizualna strona bloga

Każdy ma własne upodobania i z tym nie ma co dyskutować. Wygląd bloga będzie więc przede wszystkim uzależniony od indywidualnych preferencji jego autora. Nie da się jednak ukryć, że każda strona internetowa jest tworzona przede wszystkim dla swoich użytkowników. Upodobania autora nie powinny więc być jedynym kryterium w wyborze układu, stylistyki czy kolorów bloga. Warto przestrzegać kilku zasad podczas projektowania wyglądu swojego serwisu. Dzięki temu będziesz mógł odnieść większy sukces w Sieci. Zapamiętaj:

  • projekt twojego bloga powinien być jak najprostszy;
  • nic nie powinno odciągać uwagi od treści artykułów;
  • tekst nie powinien być zbyt szeroki ani za długi;
  • jeśli z reklam nie ma zbyt dużego dochodu, lepiej je usunąć;
  • treść wpisów musi być od razu widoczna i niezasłonięta przez np. reklamy (nic tak nie zniechęca do lektury, jak problem z dotarciem do tekstu);
  • spraw, by twój blog wyglądał profesjonalnie, a nie jak chaotyczny zlepek bzdetów;
  • nagłówki powinny być duże i przejrzyste.

Stwórz Mapę Strony

To stwierdzenie może wydawać się oczywiste, ale Mapa Strony (Sitemap) jest absolutnie niezbędna. Niestety w WordPressie jej nie znajdziesz. Co prawda, nie ma konieczności tworzenia Mapy Strony, ale jej istnienie bardzo ułatwi poruszanie się po blogu. Słyszałem opinie, jakoby Mapa Strony nie pomagała w pozycjonowaniu. Moim zdaniem jest jednak inaczej.

Istnieją dwa rodzaje map:

  • Mapa XML – tworzy mapę wykorzystywaną przez wyszukiwarki (np. wtyczka Google Sitemap);
  • Mapa Strony dla użytkowników – jest to wydzielona podstrona, na której umieszczone są wszystkie wpisy i strony bloga.

Konieczna jest instalacja wtyczki, która wykona to zadanie. W tym wypadku nie powinieneś mieć problemu. Kilka kliknięć i po sprawie.

Zainstaluj wtyczki usprawniające funkcjonowanie bloga

Jakie wtyczki wybrać? Istnieje ogromna ilość możliwości. Część z nich zależy od twoich osobistych preferencji. Można jednak pokusić się o sporządzenie listy wtyczek niezbędnych dla dobrego funkcjonowania bloga.

To oczywiście nie wszystkie czynności, jakie pomagają w pozycjonowaniu bloga. Zajmiemy się nimi w przyszłości.


Pomóż innym znaleźć ten artykuł:


Polecamy:
Tani hosting

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: wordpress optymalizacja bloga, wordpress optymalizacja, wordpress optymalizacja seo, optymalizacja wordpress pod seo, optymalizacja zdjęć wordpress, przyspieszenie wordpressa, wordpress pozycjonowanie.