Lubię wiedzieć

Blog, który odpowie na twoje pytania

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej

Skuteczne pozycjonowanie

Na rynku istnieje wiele firm oferujących swoje usługi w zakresie pozycjonowania. OK, nie ma w tym nic złego, prawda? Oczywiście, że nie – pod warunkiem, że wykonują one swoją pracę rzetelnie i odnoszą sukcesy w pozycjonowaniu stron swoich klientów. Właśnie o to chodzi: o sukces. Pamiętajmy jednak, że powinien on być trwały i pozytywny (nieprowadzący do kar nakładanych przez np. Google).

Zanim więc zaczniemy uprawiać pozycjonerkę – czy to samodzielnie, czy z udziałem profesjonalistów – powinniśmy przyjrzeć się bliżej pewnym konkretnym zasadom stojącym za prawdziwym sukcesem. Nie chcemy przecież, żeby nasza strona została zbamowana, prawda?

Czym jest sukces?

Tak naprawdę, dla każdego będzie oznaczał coś innego. Niektórym wystarczy założenie swojej strony internetowej i pochwalenie się nią znajomym. W większość przypadków chodzi jednak o coś więcej. Tworzymy strony w konkretnym celu: by dzielić się wiedzą, zdobyć prestiż czy zarobić pieniądze. Ten ostatni powód jest najpowszechniejszy.

Nie oszukujmy się, większość stron www ma spełnić jeden konkretny cel: przynieść swoim twórcom dochód. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie, dzięki temu ludzie mają motywację do tworzenia naprawdę pięknych rzeczy. Strona, która zarabia, a przy tym jest naprawdę wartościowa dla swoich użytkowników, to prawdziwy skarb.

Czym jest skuteczne pozycjonowanie?

Niestety smutna rzeczywistość jest taka, że wielu ludzi próbuje do swojego sukcesu dojść drogą na skróty. Stąd tak wiele na świecie spamerów, naciągaczy i czystej wody oszustów. Internet nie jest – i prawdopodobnie nigdy nie będzie – od nich wolny.

Nie inaczej jest w branży pozycjonerskiej. Wiele firm i pozycjonerów stosuje metody, które szybko (oczywiście to pojęcie względne) windują stronę w wynikach wyszukiwania. W efekcie mają rewelacyjny wynik, ale... płacą za niego w bardziej odległej przyszłości. Wszystko w porządku, jeśli pozycjonują własną stronę. Gorzej, jeśli robią to dla Klientów płacących za pozycjonowanie.

Istnieje więc "dobre" i "złe" pozycjonowanie. Niestety jest je często trudno rozróżnić. Tym bardziej że "złe" pozycjonowanie zwykle osiąga lepsze wyniki (przynajmniej na początku). Jednakże z czasem okazuje się, że strona może zostać wyrzucona z wyników wyszukiwania z powodu stosowania tzw. black hat SEO, czyli nieetycznych praktyk pozycjonerskich.

Oczywiście powinieneś pamiętać, że dzielenie czegoś na czarne i białe jest ogromnym uproszczeniem. W pozycjonowaniu można jednak wyodrębnić szereg praktyk, które mają negatywny wpływ na kondycję witryny.

Sukces w pozycjonowaniu

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wymaga stałego nadzoru i profesjonalnego podejścia. Tutaj nie ma łatwych i szybkich rozwiązań. Trzeba pracować nad stroną cały czas. Witryny zadbane i rozwijane na bieżąco są "żywe", a przez to lepiej sprawują się w wynikach wyszukiwania.

Twoja strona również powinna żyć. Jeśli chcesz odnieść sukces w pozycjonowaniu, stawiaj na trzy rzeczy:

 1. Treść - dobrą, unikalną, zaangażowaną emocjonalnie, a przede wszystkim ciekawą dla potencjalnych Czytelników.
 2. Optymalizację strony - dbaj o kod, układ, intuicyjność i przejrzystość. Twoi Czytelnicy są ważni, ale powinieneś również zadbać o małe robaczki wędrujące po Sieci w miliardach egzemplarzy. Mam na myśli roboty wyszukiwarek. Z czasem dowiesz się, czym powinieneś je nakarmić, by były zadowolone.
 3. Linki - dobre i sprawdzone. Nie rzucaj się na systemy wymiany linków czy inne tego typu cuda. To mogło się sprawdzać jakiś czas temu. Obecnie najlepsze linki pochodzą z dobrych stron. Nie jest łatwo je zdobyć. Czasami nawet nie jest to tanie. Ale wykonalne.

To wszystko jest oczywiste. Być może stwierdzisz, że prawię banały. Zważ jednak na fakt, iż wielu ludzi zdaje się zapominać o wielu podstawowych kwestiach związanych z prowadzeniem strony. To naprawdę nie mieści się w głowie, jak często znajduję serwisy przygotowane w tak żałosny sposób, że nawet nie mam ochoty zatrzymać się na nich choćby na minutę.

Sukces strony www

Dodam jeszcze na zakończenie listę kwestii, które mają ogromny wpływ na odniesienie sukcesu przez stronę internetową. W przyszłości opiszę je szerzej.

 1. Tematyka strony www.
 2. Jakość i forma przedstawianych treści.
 3. Tworzenie marki w Internecie – twój osobisty wizerunek.
 4. Podejmowanie skutecznych działań marketingowych.
 5. Aktualne standardy projektowania stron internetowych – jaki mają wpływ na pozycjonowanie?
 6. Wizualna strona serwisu internetowego – jej znaczenie dla poziomu czytelnictwa.
 7. Jak wiele osób odwiedza twoją stronę? Ilość Czytelników a sukces witryny.
 8. Zarobki ze strony internetowej – cel czy efekt uboczny?
 9. Rola mediów społecznościowych w odnoszeniu sukcesu w Sieci.
 10. Odpowiedzialność za własne słowa.

Pomóż innym znaleźć ten artykuł:


Polecamy:
Tani hosting

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: skuteczne pozycjonowanie, skuteczne pozycjonowanie w google, skuteczne pozycjonowanie stron, skuteczne pozycjonowanie poradnik, pozycjonowanie stron internetowych, pozycjonowanie stron samemu, pozycjonowanie stron seo, pozycjonowanie stron jak to działa, pozycjonowanie stron na czym polega.