Lubię wiedzieć

Blog, który odpowie na twoje pytania

Pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa

Pożyczka gotówkowa (ang. loan agreement) to porozumienie, na podstawie którego jedna strona (pożyczkodawca) udostępnia określoną sumę pieniędzy drugiej stronie (pożyczkobiorca). Osoba biorąca pożyczkę zobowiązuje się zwrócić pożyczoną sumę w ustalonym terminie wraz z odsetkami lub inną formą wynagrodzenia (np. opłatą za udzielenie pożyczki).

Kwestie pożyczek gotówkowych zostały uregulowane między innymi w Kodeksie Cywilnym w art. 720:

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W przypadku pożyczki o wartości powyżej 500 złotych, umowa powinna być zawarta w formie pisemnej (dla celów dowodowych).

Od wielu lat obserwujemy rosnącą popularność wszelkiego rodzaju pożyczek gotówkowych. Są one częstym źródłem finansowania wielu zakupów, szczególnie tych droższych. W mediach z łatwością natkniemy się na reklamy i kampanie promocyjne coraz to nowszych propozycji bankowych – pożyczka bez BIK, tania pożyczka gotówkowa, pożyczka w 5 minut. Przykłady można by mnożyć, lecz ich wspólnym mianownikiem jest fakt otrzymania pieniędzy do ręki. W wielu przypadkach nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby zdobyć pieniądze. Oferty pożyczek są bowiem dostępne również w Internecie.

Najlepsza pożyczka gotówkowa

W gąszczu zachwalanych propozycji trudno jednak wypatrzyć te naprawdę atrakcyjne. Zanim podpiszesz umowę z bankiem, powinieneś dokładnie przyjrzeć się warunkom przyznawanej pożyczki. Nie wszystko złoto, co się świeci. Czasami warunki umowy są na tyle niekorzystne dla pożyczkobiorcy, że lepiej poszukać gdzie indziej. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, a z pewnością wybierzesz idealne rozwiązanie dla siebie.

Nie chcę jednak zostawić cię samego i bez pomocy. Dlatego też poniżej przedstawię, jaka pożyczka gotówkowa jest najlepsza. Otóż istnieje kilka cech, które pożyczka winna posiadać, żeby była dobra. Powinna być:

  • tania (czyli obłożona niewysokim oprocentowaniem, ubezpieczeniem i innymi opłatami);
  • łatwa w spłacie;
  • dostępna dla większości osób.

Pewnie zapytasz, czy takie pożyczki w ogóle istnieją. No cóż, znajdziesz ich trochę – więcej niż można by na pierwszy rzut oka przypuszczać.

W celu dokonania wstępnej analizy jakości pożyczek, możemy podzielić je na dwa typy:

  1. Pożyczka bankowa – udzielana przez banki. Zwykle jest tańsza, przez co nie ma wielkich problemów w jej spłacie. Niestety wiele banków posiada dość rygorystyczne warunki udzielania pożyczek. Nie każdy więc taką dostanie.
  2. Pożyczka pozabankowa – udzielana przez inne instytucje, jak Skoki, para-banki czy chociażby osoby fizyczne. Są to pożyczki dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej i nie otrzymają pożyczki w banku. Są to pożyczki dostępne praktycznie dla każdego – nawet osób bezrobotnych, które nie mogą wykazać stałych dochodów. W wielu przypadkach można być nawet zadłużonym. W tym wypadku jednak pożyczki są zwykle droższe.

Wybierając pożyczkę dla siebie, pamiętaj o tych kilku podstawowych informacjach. Nie bierz pierwszej lepszej pożyczki, na jaką natkniesz się podczas swoich poszukiwań. Być może „tuż za rogiem” czeka na ciebie lepsza oferta. Warto więc przyłożyć się do dokonania właściwego wyboru. Dzięki temu nie popadniesz w spiralę długów i bez problemów spłacisz zaciągane przez siebie zobowiązania.

Pożyczka przez Internet?

W dzisiejszych czasach chcemy jak największej wygody. To dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin życia, nie ominęło więc branży finansowej. Ogromną popularnością cieszą się oferty pożyczek udzielanych przez Internet. Tą drogą można w łatwy sposób otrzymać potrzebną kwotę pieniędzy – bez wychodzenia z domu, przeciskania się w tramwaju czy stania w korkach. Wszystkie formalności załatwisz przed ekranem komputera.

Pożyczki internetowe znajdują się w ofercie zarówno banków, jak i innych instytucji finansowych. Oczywiście w tym wypadku potrzebne będzie ci konto bankowe. Bez niego nie ma co liczyć na pożyczkę przez Internet.


Pomóż innym znaleźć ten artykuł:


Polecamy:
Tani hosting

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: pożyczka gotówkowa, szybka pożyczka gotówkowa, najlepsza pożyczka gotówkowa, pożyczka gotówkowa od ręki, pożyczka gotówkowa przez internet, tania pożyczka gotówkowa, pożyczki.