Lubię wiedzieć

Blog, który odpowie na twoje pytania

Jak napisać dobre Curriculum Vitae?

Curriculum Vitae

... czyli co powinieneś umieścić w dobrym życiorysie, aby był skuteczny.

Co to jest CV?

Curriculum Vitae (łac. przebieg życia) to po prostu życiorys, zawierający opis edukacyjnej i zawodowej historii danej osoby, zazwyczaj przygotowany na potrzeby starania się o pracę.

CV to najbardziej elastyczny i wygodny sposób na przejrzyste pokazanie, jak dotychczas przebiegało czyjeś życie. Przedstawia dane osobowe w sposób jak najbardziej korzystny dla osoby, której dotyczy. Jest nie tylko dokumentem, ale swego rodzaju techniką marketingową, reklamującą konkretną osobę. Jest to sposób sprzedania siebie i swoich umiejętności, zdolności, kwalifikacji oraz doświadczenia. "Kupującym" jest zazwyczaj pracodawca.

Curriculum Vitae może być używane do zgłaszania swojej kandydatury u wielu potencjalnych pracodawców w określonej branży, a nawet w wielu branżach jednocześnie. Z tego powodu niektóre firmy prowadzą swoje rekrutacje, korzystając z własnego formularza. Jest to spotykane przede wszystkim na Zachodzie. W Polsce CV jest standardem i najczęściej wymaganym dokumentem (obok listu motywacyjnego) w procesie rekrutacji. Tymczasem formularz jest odpowiednio zaprojektowany, żeby wydobyć istotne informacje i cechy osobiste, wymagane przez pracodawcę, które w CV można by z łatwością zatuszować. Ponadto, czas potrzebny do wypełnienia formularza jest postrzegany jako odbicie twojego zaangażowania w powierzone zadania.

Nie ma jednego, najlepszego sposobu konstruowania CV. Jest to indywidualny dokument, który może być przygotowany według uznania jego autora. Może być przesłany w formie elektronicznej, wydrukowany na papierze, a nawet na koszulce (podejście spotykane czasami w poszukiwaniu pracy wymagającej kreatywności, ale w innych przypadkach nie jest zalecane).

Do czego używa się CV?

 1. Kiedy pracodawca prosi o przesłanie aplikacji zgłoszeniowej w sprawie pracy, która ma zawierać curriculum vitae.
 2. Kiedy pracodawca nie określa formy i zawartości dokumentów aplikacyjnych.
 3. Kiedy przedsiębiorstwo nie szuka nowych pracowników, ale chcesz samodzielnie wysłać wniosek z prośbą o przyjęcie do pracy.

Najważniejsze elementy CV

Curriculum Vitae powinno zostać przygotowane według pewnego – powszechnie przyjętego – schematu. Istnieją bowiem informacje, które bezwzględnie muszą zostać przekazane potencjalnemu pracodawcy. Ich brak może skutkować odrzuceniem aplikacji.

Prowadzono wiele badań naukowych na temat tego, na co pracodawcy zwracają największą uwagę podczas zapoznawania się z życiorysami kandydatów. Wyniki przedstawiają się następująco (podane według ważności):

 • poprzednie doświadczenie zawodowe, powiązane ze stanowiskiem, o jakie kandydat się ubiega;
 • kwalifikacje i umiejętności;
 • dotychczasowe osiągnięcia;
 • pisownia i gramatyka;
 • wykształcenie;
 • indywidualizm oraz pragnienie odniesienia sukcesu;
 • nastawienie na realizację celów;
 • osobiste zainteresowania oraz doświadczenia.

Najlepsze CV

Co powinno zawierać dobre i skuteczne CV? Jest kilka elementów, które muszą bezwzględnie znaleźć w nim swoje miejsce.

 1. Dane kontaktowe: imię i nazwisko, adres, data urodzenia, numer telefonu i adres e-mail.
 2. Doświadczenie zawodowe: używaj słów wyrażających nabywane zdolności i osiągnięte sukcesy. Nawet praca w sklepie, barze czy restauracji będzie obejmować pracę w zespole, zapewnienie wysokiej jakości obsługi klientów, odporność na stres albo bezkonfliktowe rozwiązywanie sporów. Nie wspominaj o czynnościach rutynowych, niezwiązanych z kontaktami z ludźmi (np. czyszczenie stołów), chyba że ubiegasz się o właśnie taką pracę. Staraj się łączyć konkretne umiejętności z daną pracą. Listę swoich miejsc zatrudnienia zaczynaj najlepiej od ostatnich, w kolejnych pozycjach umieszczając wcześniejsze.
 3. Wykształcenie: również pisz od ostatniej do pierwszej ukończonej szkoły. Wymień szkoły, zaznaczając rok rozpoczęcia i ukończenia, kierunek oraz wyuczony zawód.
 4. Kursy i szkolenia: jeśli ukończyłeś jakieś szkolenia pozaszkolne, wymień je wszystkie. Jeśli jest ich zbyt wiele, wybierz te pozycje, które są powiązane ze stanowiskiem pracy, o jakie się ubiegasz, lub branżą, w jakiej działa potencjalny pracodawca.
 5. Umiejętności: najczęściej wymieniane to znajomość języków obcych oraz obsługa komputera (np. praktyczna znajomość MS Access i Excel), a także podstawowe umiejętności projektowania stron internetowych oraz prawo jazdy. Jeśli jesteś osobą doświadczoną i posiadasz wiele odpowiednich umiejętności, twoje CV może przekonać pracodawcę do wybrania właśnie ciebie.
 6. Referencje: wielu pracodawców nie sprawdza referencji na etapie składania podań o pracę, nie jest to więc element obowiązkowy. Niektóre posady jednak wymagają referencji, np. od swojego promotora na studiach albo od poprzedniego pracodawcy.
 7. Cele zawodowe: określ, co chcesz osiągnąć w związku ze stanowiskiem, o jakie się ubiegasz.
 8. Zainteresowania: zachowaj tę część krótką i pisz na temat. Nie wymieniaj starych i – niestety – powszechnych frazesów typu: książki, filmy i sport. To nie są żadne zainteresowania. Nie umieszczaj również zbyt wielu zainteresowań, które realizuje się w samotności oraz takich, które nie wymagają żadnych umiejętności. Najlepsze są zainteresowania wymagające aktywnego działania i kontaktów międzyludzkich. Nie ograniczaj się do jednego lub dwóch zainteresowań. Dla przykładu ktoś, kto interesuje się tylko sportem, może być postrzegany jako osoba mogąca mieć problemy z prowadzeniem rozmowy z klientem, który nie interesuje się sportem w ogóle. Dobrze jest wspomnieć o wszelkich zainteresowaniach, w związku z którymi pełnisz lub pełniłeś funkcję przywódczą, np. kapitan lub trener drużyny sportowej, przewodniczący klubu. Korzystne są wszystkie zainteresowania, które dowodzą, że dobrze działasz w grupie, umiesz organizować swój (i innych) czas, planować, negocjować etc.

Co sprawia, że CV jest dobre?

Nie ma jednej, niezawodnej zasady, ale jest kilka kryteriów decydujących o skuteczności curriculum vitae:

 1. Jest skierowane do konkretnego zadania, branży zawodowej lub stanowiska pracy, o jakie się ubiegasz, i wyodrębnia odpowiednie umiejętności, jakie masz do zaoferowania.
 2. Jest przejrzyste i dokładne – łatwe do odczytania i logicznie uporządkowane (najlepiej w postaci listy).
 3. Przekazuje ważne informacje w sposób zwięzły.
 4. Przekazuje prawdziwe informacje na twój temat. Jeśli zaczniesz fantazjować, prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw. Twoje CV stanie się wówczas dowodem przeciw tobie.
 5. Jest poprawne gramatycznie. CV zawierające np. błędy ortograficzne będzie o tobie bardzo źle świadczyło.
 6. Zawiera twoje zdjęcie – wielu ludzi zapomina o tym elemencie. W rzeczywistości jest to bardzo ważne. Większość ludzi jest wzrokowcami. Fotografia może pomóc w odniesieniu dobrego pierwszego wrażenia o kandydacie.
 7. Dobry życiorys nie powinien przekraczać jednej strony A4.

Najczęstsze błędy w CV

 • pisownia i gramatyka;
 • CV niedostosowane do stanowiska pracy, o jakie kandydat się ubiega;
 • nieodpowiednia długość;
 • zbyt uboga historia zatrudnienia;
 • złe formatowania i niekorzystanie z wypunktowania;
 • brak osiągnięć;
 • niewłaściwe dane kontaktowe;
 • zbyt ogólnikowo przedstawione cele;
 • pisanie nieprawdy;
 • brak zdjęcia lub umieszczenie nieodpowiedniej fotografii.

Pomóż innym znaleźć ten artykuł:


Polecamy:
Tani hosting

Ta strona została znaleziona m. in. przez następujące frazy: curriculum vitae, jak napisać cv, jak napisać cv do pracy gotowy wzor, cv jak napisać, napisz cv, jak napisać cv bez doświadczenia, jak napisać pierwsze cv, jak napisać cv w wordzie, jak napisać proste cv.